Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Merhabalar, bu makalemizde Kurumsal Web Sitesi nasıl olmalıdır ve hangi konulara dikkat edilmelidir bunları anlatacağım…

kurumsal web sitesi

Kurumsal web tasarımı ancak tekil web sayfalarının anlamlı bir şekilde bir araya gelmesiyle sağlanabilir. İnternet sitesi tasarımı, içerik ve görsel unsurları güçlü, ziyaretçisini sıkmayacak, kolay anlaşılır ve kullanılır olmalıdır.

Firmanızı arama motorlarında aratan kişiler veya müşterileriniz size kolayca ulaşabilmeli ve istediği bilgiye kolayca erişebilmelidir. Tasarım olarak artık bir çok kurumsal firma soft tasarımlar seçerek müşterilerine kullanıcı deneyimini üst düzey sağlamakta.

Logo Yerleşimi Önemlidir!

Firmanızın logosu ve yerleşimi oldukça önemli unsurlardan birisidir. Örneğin logo ne büyük ne küçük olmalıdır. Piksel olarak site tasarımına uygun ebatta logo yüklemelisiniz.

mastercard-new-logo-hed-2016

Logonuzu yapmamışsanız eğer pastel renkleri seçmenizde fayda var yine bir örnek verecek olursak Mastercard yeni logosunu daha soft ve daha pastel renklerden tasarladı. Eski logosunda ki keskinlik artık yok.

Kurumsal Web Sitesinde İçerik

Web sitesinin ilgili olduğu bilginin, firma web sitesi içerisinde sunulan ürün ve hizmetlere dair yazılı ve görsel materyallerin tanımıdır. Bu materyaller seo (arama motoru optimizasyonu) uyumlu kurgulanmalı ve içerik tasarımı denilen bir sisteme göre hazırlanmalıdır..

Web Sitesinde Kullanılabilirlik

Firma internet sitesi tasarımı sırasında, navigasyon (menü) ve arayüz (site yapısının görsel kısmı) açısından sade olmalı, ziyaretçilerin aradıkları bilgiye kolaylıkla erişebileceği, kullanıcı dostu bir yapıda geliştirilmelidir.

Şirket web sitesi tasarımı sırasında görsel ve yazılı içeriği aynı dili konuşan, ziyaretçileri internet sitenizde daha fazla tutmaya, metinlerinizi okumaya teşvik eder bir kalitede olması hem sitenizin ziyaretçileriniz hem de google gibi arama motorları tarafından değerli kabul edilmesi anlamına gelir. Tasarıma ait görseller işin yapısına uyumlu olmalı, klişe ve basmakalıp bir görünümden kaçınılmalıdır.

Hedef Kitle Belirlenmeli!

Hedef kitleniz, kurusal web sitenizi ziyaret etmesi beklenen kişilerden başkası değildir. Bu kitle web sitesine ve faaliyet alanına göre farklılık gösterir. Web site tasarımı ve geliştirme süreci sırasında hedef kitlenizin kim olduğu iyi anlaşılmalı, web siteniz bu kitleye göre tasarlanmalıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitesi açmak, dağ başında dükkan açmak gibidir, normal bir dükkanın nasıl her gün önünü süpürüp, camlarını temizliyor ve masalarını siliyorsanız internet sitenizede böyle ilgili olmalısınız. Misal kurumsal bir firmasınız bir ürün pazarlıyorsunuz bu ürünün müşteriler tarafından bulunması için bir kaç unsur vardır. İlk olarak ürününüzün açıklaması veya tanıtımı özgün olarak ve anlaşılır bir şekilde olmalıdır. İkinci önemli unsur ise sağlam bir arama motoru optimizasyonudur. Anahtar kelimelerinizi doğru şekilde belirledikten sonra Google gibi arama motorlarında üst sıralarda sizin siteniz bulunacaktır.  Bunun için bir SEO uzmanı’na danışmanızda fayda var.

Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalıdır” sorusuna bu maddeler ile cevap vermek istedim.  Başka konularda görüşmek üzere…

Akın Boşnak

One Response

  1. karadeniz haber 1 Ocak 2017

Bir Cevap Yazın